One happy island

Na konci záři jsme se s ženou vydali na naší první cestu do Karibiku. K tomuto účelu jsme si vybrali slunečný ostrov jménem Aruba. Aruba je velmi malý ostrov, na délku má asi 30 km a na šířku asi 8 km. Jedná se o jednu ze čtyř zemí Nizozemského království. Ostrov se nachází asi 30 km od pobřeží Venezuely (se kterou není žádné lodní spojení, kvůli super inflačním experimentům diktátora Madury). Díky extrémní chudobě ve Venezuele je ostrov vítaným cílem nelegálních imigrantů. Další zajímavostí je to, že američtí občané používají ostrov pro praní špinavých peněz (tato informace je od místního forenzního patologa, u kterého jsme byli ubytování). Na ostrově se to projevuje tak, že většina luxusních domů patří Američanům a jsou celoročně prázdné.

Ale kvůli tomu, jsme si ostrov nevybrali. Aruba je oblíbeným turistickým cílem, protože je tam jedno roční období, a tím je léto. Průměrná teplota vzduch je celoročně okolo 30 °C a celoroční teplotní průměr mořské vody je 28 – 29 °C. Pro plážové povaleče je to ráj. Tento ostrov nezasahují pravidelné karibské hurikány. Prostě je tam pohoda. Ale následkem celoročního léta je ostrov velmi suchý a místní flóře dominují obří kaktusy a fauně ještěrky všech velikostí a barev.

IMG_20180928_131219

Ubytování jsme byli na západní straně ostrova 15 min chůze od Palm Beach, kde se nacházejí hotelové resorty. Naštěstí na Arubě jsou všechny pláže obecné, a jakýkoli hotel Vás musí na pláž pustit. Hned naše první setkání s arubskou kulturou bylo velmi úspěšné. Prošli jsme skrz pozemky hotelu Hilton na pláž. Protože je Aruba docela blízko rovníku, Slunce je velmi ostré. Jestli chcete být na pláži celý den, musíte si zajistit stín. Na pláži jsou slunečníky a lehátka hotelu. Zabrali jsme si pro sebe stín s tím, že zaplatíme nějakou taxu za využívání jejich služeb. Ale kupodivu nikdo nepřišel. Důvod jsme zjistili později, že na Arubě mají důvěru k lidem. To znamená, že jsme se prozradili sami. Zradily nás naše žaludky. Jana zjistila, že kousek je super restaurace s vlastním bazénem pro všechny. To už znělo divně, ale asi tu mají jiné zvyklosti. Najedli jsme se královsky. Problém nastal, když jsem chtěl zaplatit a číšník se zeptal, na který pokoj to chci napsat. Zjistili jsme, že restaurace je jen pro hotelové hosty. Samozřejmě se hotovostí platit nedalo, ale po delším rozhovoru s manažerem restaurace vše dobře dopadlo a dovolili nám zaplatit v hotovosti (nic jiného jsem samozřejmě nečekal). A protože jsme se prozradili, tak nás vyhodili i z lehátek. Ale aspoň jsme si užili Hilton :).

Na naši straně ostrova se také nacházela Eagle Beach, která byla Tripadvisorem vyhlášena jako třetí nejkrásnější pláž světa pro rok 2017. Asi proto, že se jedná o nekonečnou pláž s bílý pískem (ale nevím, protože plážím nerozumím). Možnou nevýhodou této pláže může pro někoho být, že když fouká, jsou tam velké vlny. Já to považuji za naprosto super. Člověk může strávit celý den pár metrů od břehu v jakoby vařící mořské vodě a nechat se houpat několik metrů nahoru a dolů. Jediná podmínka je, že si musí hlídat oblast, kde se vlna láme, jakmile se do ní dostane, je to bolestivý masakr (hlavně pro ramena).

IMG_20180929_141150

Další super pláž na této straně ostrova je Arashi Beach. Nachází se v severozápadním cípu ostrova, tvz. na konci světa. Nejsou tam žádné hotely, takže je tam mnohem méně lidí a všechny deštníky jsou obecné. Další výhodou oproti předchozím plážím je to, že se jedná o super místo na šnorchlování. Poslední pláži, kterou jsme na Arubě navštívili, byla Beaby Beach, jenž se nachází na opačné straně ostrova než Arashi. K její návštěvě jsme si museli půjčit na jeden den auto, což není na Arubě žádný problém. Stačí zaplatit za denní pronájem 60 dolarů plus 200 dolarů depozit. Doprava na Arubě je poklidná i pře to, že tam všichni jezdí autem. My jsme byli jediní lidé na ostrov, co chodili pěšky. Místňáci obdivovali naši odvahu, nebo hloupost takového počínání a neustále na nás troubili a vyřvávali něco ve španělštině.

Celkově je Aruba drahým ostrovem. Protože se zde nic nepěstuje, jsou potraviny velmi drahé. Základní nákup potravin na snídani a nějakou večeři na 3 dny nás stál 90 dolarů. Cena piva je astronomická, třetinka místního piva Belashi stojí 3 dolary. Nejdražší je zelenina a ovoce. Dvě větší papriky stojí 10 dolarů. Ceny samozřejmě šroubují nahoru američtí turisté.

Fauna:

Typickým exemplářem arubské ještěrky byl leguán zelený. Je to velký sympaťák, protože stejně jako já miluje banány. Dospělý jedinec tohoto druhu může dorůst až dvou metrů, což už je pořádná porce ještěrky. Ale nemusíte se ho bát, v dospělosti je striktním vegetariánem.

IMG_20180928_141052

Na Arubě jsou samozřejmě hadi. Mají tam ideální podmínky: Slunce, teplo, dostatek potravy – leguány všech velikostí a barev. Přesněji zde žijí dva druhy. Jeden je nějaký malý nejedovatý druh, ale druhým zástupcem hadů je klasický chřestýš, konkrétně se jedná o Chřestýše brazilského. To nedává člověku moc velkou důvěru při pohybu v divoké přírodě, protože všude kam jdete je vhodné místečko, kde by mohl číhat. Neosídlená část Aruby, vlastně i jakákoli jiná část ostrova je divoká, respektive velice ostrá. Všude kaktusy a jiné rostliny s velkými bodláky, na zemi je vrstva starých, ale pořád ostrých bodláku. Do toho se v roští pořád něco pohybuje – ještěrky, ptáci a hadi. Bohudík, či bohužel jsme chřestýše spatřili jen jednou, a to přejetého na cestě.

Již dříve jsem zmínil, že jsme byli ubytováni u domorodých obyvatel. Ricardo nejen že je patolog, také vede záchranou stanici pro zvířata. Specializuje se na ptáky, kteří byli zraněni, nebo jím umřel chovatel. V době naši návštěvy měl v péči cca 400 papoušků. Mezi nimi takové skvosty jako Ara zelený, Kakadu, Tukan a mnoho dalších, jenž vůbec neznám. Ale tato záchranná stanice nebyla jen pro exotické papoušky, ale i pro normální obyčejné opeřené potvory. Během našeho pobytu měl v péči Fregatku.

Z dalších méně běžných ptáku měl v péčí i místní sovičku, která měla zraněné oko po srážce s autem (Sýček králičí – Aruban Burrowing Owl).

Flora:
Z botanického pohledu je Aruba ostrovem kaktusů. Z obřích kaktusů je nejčastějším druhem lemaireocereus girseus. Místní tyto kaktusy nazývají Yatu.

IMG_20180929_095934

Symbolem ostrova je strom divi divi. Tyto stromy rostou na místech s konstantním větrem, jenž je nechtěně přetváří v obří bonsaje. Díky jejich atraktivním tvarům jsou tyto stromy velice populární na focení.

IMG_20181001_155134

Mě nejvíc fascinovaly obří přízemní koule ostnů.

IMG_20180928_165411

Šnorchlováni:
Během šnorchlováni jsem měl tu čest narazit na Odrance pravého (Stone fish), jenž je nejjedovatější rybou na světě. Video se mi podařilo natočit proto, že jsem v té době nevěděl jak je tato ryba jedovatá. Horší na celé této situaci bylo to, že rybu jsem objevil pár metru od pláže, kde se koupala spousta dětí!

Velmi časté, a pro mě nejkrásnější rybičky arubského pobřeží byly Honeycomb cowfish. Jejich jméno je odvozené od hexagonálního ornamentu na jejich těle, jenž jim pomáhá splynout s korálovým útesem. Tyto rybičky jsou také jedovaté, ale nedočetl jsem se, jestli tento jed ohrožuje lidský život.

Ve vodě se dali pozorovat dvě varianty těchto ryb. Řekl bych běžnější černo – bílá a nádherná modře světélkující varianta. Modrá varianta ryby byla na rozdíl od její obyčejné varianty velice rychlá a nerada se předváděla na kameře.

Nádhernou a obří rybou, která mě často doprovázela při mých podmořských dobrodružstvích byl Francouzský skalár, anglicky French angelfish. Tyto rybičky dorůstají velikosti až 41 cm a žijí v teplých mořích v hloubkách od 2 do 100 m. Zajímavé je, že tyto ryby jsou silně teritoriální, což jde krásně vidět na na následujícím videu. Borec do mě šel naplno :).

Výhodou při pozorování těchto ryb je, že jsou docela pomalé a dá se s nimi plavat i bez ploutví.

Poprvé se mi v přírodě podařilo spatřit murénu (asi se jedná o druh Caribbean chestnut moray). Sice byla maličká, ale i tak mi udělala velkou radost. Jedná se nejmenšího zástupce murén.

Dalším zajímavým druhem ryb, který se mi podařilo vidět byly tvz. Parotfish, v překladu se jedná o Ploskozubce. Mě se více líbí anglický název, který v překladu znamená papouščí ryba. Spatřil jsem hned 5 pořádných macků, ale byli stydliví, takže jsem je točil jenom z dálky.

Poprvé jsem taky měl možnost na živo spatřit platýse. Konkrétně se jednalo o druh Peacock Flounder. Tyto ryby jsou mistry kamufláže, protože tak jako chobotnice dokáži měnit barvu kůže podle prostředí, v kterém se nachází. Ale v jejich případě věda neví, jakým způsobem dokáži měnit barvu.

Další krasnou rybou byl druh Whitespotted Filefish.

Ale pro mě byla hlavní hvězdou večera sépie. Celou dobu jsem hledal sépie a chobotnice, ale pro člověka, který neví kde přesně hledat je velmi těžké tyto obludy spatřit. Chobotnice jsem nakonec neviděl, ale povedlo se mi spatřit skupinku 4 sépií, které se jen tak vznášely ve vodě.

Na konec ještě přiložím nějaké videjka s obyčejnými rybičkami.

Please follow and like us:
error

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *